Valsts svētki un ķīniešu valoda

Sveiciens valsts svētkos visiem, kas mīl mūsu valsti.

Mūsu valsts ir tās zeme, tās iekārta un tu. Iekārta ir parlamentārā republika, demokrātija. Iekārta nav cilvēki, kas to realizē. Es mīlu mūsu valsti, jo mūsu valstī viss ir atkarīgs no mums pašiem. Mēs varam dibināt partijas, nevalstiskās organizācijas, mēs varam brīvi izteikties, mēs varam lasīt brīvas avīzes un mēs varam staigāt, kur vien tīk. Ja man kaut kas neliekas kārtībā, es zinu, ka varu to sakārtot. Ja kāds ir apjucis vai tik izmisis, ka nezina, kā kaut ko sakārtot, mūsu valstī var iet arī piketēt. Es mīlu mūsu valsti, jo es mīlu sevi.

[...]

Ķīniešu valoda

Vakar lasīju ķīniešu valodas grāmatu un atklāju, ka iepriekš esmu jums muļķības sastāstījis par ķīniešu rakstzīmju nesaistību ar to izrunu. Patiesībai neatbilst arī izplatītais mīts, ka visas ķīniešu rakstzīmes ir kā zīmējumi, kas attēlo vārdus, kurus tās apzīmē. Tādas attēlojošās rakstzīmes ir tikai neliela daļa no visām rakstzīmēm. Lielākā daļa ķīniešu rakstzīmju sastāv no saknes, kas dod mājienu par vārda nozīmi, un fonētiskās daļas (terminoloģija pašizdomāta), kas apraksta vārda sākotnējo izrunu (kas var neatbilst modernajā valodā lietotajai izrunai). Nezinu, vai iepriekš biju jums teicis, bet to ir vērts arī atkārtot: Ķīnas Tautas republikā lieto vienkāršotās ķīniešu valodas rakstzīmes (Simplified Chinese), bet Taivānā joprojām lieto t.s. tradicionālās, klasiskās, sarežģītās rakstzīmes. Ķīnā plaši izmanto ķīniešu vārdu romanizāciju, tas ir, pārrakstīšanu latīņu burtiem. Kā jau rakstīju, ir vairākas romanizācijas sistēmas, no kurām izplatītākā ir Pinjina. Taivānā romanizācija nav izplatīta un reti kurš šejienietis māk izlasīt Pinjinā rakstītus vārdus. Tā, piemēram, kad liku saviem laboratorijas biedriem spēlēt ar mani dialogu no mācību grāmatas, man viņiem bija jāuzšķir lapa ar hieroglifiem, jo tas Pinjins viņiem bija kā kaut kas tāds, ko latvietis nosauktu par Ķīnas ābeci (bet šeit laikam tā nevar teikt). Šeit viss par valodu rakstītais ir no grāmatas, tā ka tam var ticēt. Iepriekš rakstītais bija pirmie iespaidi un internetā pavirši salasītais.

Priecīgu prātu valsts svētku vakarā! Pulksten 20.00 pa LTV1 rādīs prezidenta uzrunu. Pēc tam var pārslēgt uz Andra Biedriņa NBA spēles tiešraidi LTV7. Un pēc tam jāiet gulēt, jo rīt uz darbu, svaigām galvām jāturpina būvēt mūsu valsts.

Ak, jā. Atcerējos, ka jums rīt ir brīvdiena. Nu tad atbrīvojieties kārtīgi.

Subscribe to Jāzeps Baško

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
janis.berzins@example.com
Parakstīties