Atklāta vēstule TV kanālam "Doždj"

Latvijas tauta viesmīlību izrādīs tikai tādiem Krievijas medijiem, kas atzīs kara radīto apdraudējumu Latvijas pastāvēšanai, novērtēs viņiem sniegto patvērumu un aiz cieņas izvairīsies no Latvijas politikas apspriešanas jautājumos, kas ir sasaistāmi ar oficiālās Krievijas imperiālajām interesēm.

Atklāta vēstule TV kanālam "Doždj"

Mēs par Jums zinām, ka esat nepagurstoši profesionāli žurnālisti, vārda brīvības aizstāvji un demokrātijas cīnītāji. Bet mēs arī zinām, ka esat Krievijas Federācijas pilsoņi un Krievija ir Jūsu mājas. Līdzīgi kā mēs vienmēr godāsim savas mājas — Latviju, lai vai kādi nelieši vai bandīti tur reizēm ir pie varas, tā mēs aiz cieņas pret Jums saprotam, ka Jūs godāsiet savas mājas arī tad, kad tur valda pašreizējais režīms un kad aizstāvēt savas mājas var dārgi maksāt.

Krievijas Federācijas karā pret Ukrainu Latvija ir nostājusies Ukrainas pusē. Pat ja personīgi neatbalstāt pašreizējo Krievijas Federācijas varu, ārpus Krievijas Jūs pirmkārt pārstāvat Krieviju, kaut vai to, kas pastāvēja līdz 24. februārim. Krievijas tauta nav kolektīvi vainojama varas noziegumos. Tomēr līdzīgi kā mēs saprotam varas pretinieku bezspēcību Krievijā, tā Jums vajadzētu saprast, kā Jūsu aktivitātes Latvijā šajā laikā var pamatoti tikt uzlūkotas ar aizdomām.

Doždj TV un citi mediju pārstāvji šeit ir uzņemti kā brīvās pasaules aizstāvji, kuriem savā zemē draud represijas attieksmes pret karu dēļ. Taču Jūs neesat šeit uzņemti kā tādā neitrālā valstī ar visām brīvajai pasaulei piederīgajām brīvībām. Proti, Jūsu morālā vārda brīvība Latvijā neietver tiesības ietekmēt Latvijas iekšpolitiku un ārpolitiku jautājumos, kuri skar Krievijas intereses. Tie ir jautājumi, kuros mūsu zemē šajā laikā izteikties brīvi ir tikai mūsu pašu iedzīvotāji vai mūsu sabiedrotie. Es kā Latvijas pilsonis un jebkura Latvijā savu mūžu nodzīvojusi tantiņa (kas varbūt vēl pagājušogad 9. maijā pulcējās pie okupācijas pieminekļa) drīkstam kritizēt un apspriest Latvijas iekšpolitiku un ārpolitiku attiecībā pret karu un Krievijas Federāciju, bet Jūs to darīt neesat morāli tiesīgi.

Kad Jūs runājat par okupācijas pieminekļa nojaukšanu, mēs Jūsu darbībā saskatām Krievijas Federācijas pretenzijas uz savas ietekmes sfēras simbola saglabāšanu Rīgas centrā. Līdzīgi ir ar jautājumiem par rusofobiju, par vīzu izsniegšanu Krievijas pilsoņiem un citiem ceļošanas ierobežojumiem. Latvijas valsts pastāvēšanas pamats ir latviešu valoda, Latvijas tauta un mūsu zeme. Karš Latviju apdraud un vājina daudz un dažādos veidos, bet ilgtermiņā viens no mūsu pašnoteikšanos visvairāk apdraudošajiem faktoriem ir latviešu valodas lietojuma īpatsvara samazināšanās, Latvijā ieplūstot lielam skaitam krievu un angļu valodā runājošo. Viena lieta ir, kad šos jautājumus delikāti šķetina cilvēki ar dažādiem uzskatiem, kas Latviju sauc par savām mājām, bet pavisam cita lieta ir, kad šos sāpīgos jautājumus kara laikā uz mūsu zemes atļaujas apspriest no pretinieka varas patvērumu šeit radušie.

Ja vēlaties baudīt visas brīvās pasaules privilēģijas arī kara laikā, tad Jums ir jādodas uz tādu mītnes vietu, kura ir ieņēmusi neitrālu pozīciju šajā karā vai kuras eksistenci neapdraud šis karš un tā ideoloģiskais dzinulis — “krievu pasaules” plešanās. Latvijas tauta viesmīlību izrādīs tikai tādiem Krievijas medijiem, kas atzīs kara radīto apdraudējumu Latvijas pastāvēšanai, novērtēs viņiem sniegto patvērumu un aiz cieņas izvairīsies no Latvijas politikas apspriešanas jautājumos, kas ir sasaistāmi ar oficiālās Krievijas imperiālajām interesēm.

Jāzeps Baško juniors

Subscribe to Jāzeps Baško

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
janis.berzins@example.com
Parakstīties