Sabiedrība kolektīvi izglītojas vilcienos

Sabiedrība kolektīvi izglītojas vilcienos. Ik pēc kāda laika brauc noteiktas tēmas vilciens. Dažus mēnešus vilciens vāc vagonus un pasažierus, lokomotīve bīdās turpu šurpu, pārbrauktuve, bļāviens, vislaik ciet, interesenti iekšā lec. Nu bet pēc tiem pāris mēnešiem visi ir vilcienā iekšā un tad tur iet vaļā. Katrs dabū pa galvu pāris reizes, iedod kādam citam pa galvu, bet kopumā visus vieno tēma un patiesība, tamdēļ pēc pāris mēnešiem visi lec laukā tādi laimīgi un apgaroti, atziņas apguvuši un patiesību izkoduši.

Labu laiku vēlāk, pēc tam, kad attiecīgais vilciens zemē jau ilgi nav manīts un tēmas zinātāji sakāpuši jaunu tēmu vilcienos, uzrodas jauniņie. Kas nekā par tēmu nezina. Un sāk veidot jaunu vilciena sastāvu. Šobrīd internetā atkal formējas "uzticies zinātnei" čukčukbānītis. Katru rudeni iet vaļā šitais kurss. Labs kurss. Parasti sāk formēties, kad kāds kaut kur aizklīst kalnos un tur vējā viņam pie sejas pieduras slapja lapiņa. Viņš jau citiem to nesaka. Teic, ka vīziju redzējis. Balsis dzirdējis. Bet es jau zinu. Tādas lapiņas reizēm krīt laukā no citiem vilcieniem, kad tur baigā plūkšanās. Vējš, lietus, un vēlreiz vējš un lapiņa aizlido kalnos klaidonim tieši ģīmī. Šis apstulbis noņem to lapiņu no pieres un lasa: "Uzticies zinātnei". Jaunizspļautais pravietis nu kāpj lejā no kalna un nevienam par lapiņu neko nestāsta, bet sāk sludināt. Un tad ir tādi, kā es, kuriem kremt, ka citi par praviešiem grib būt, un es prasu, vilcienā negribi kāpt? Un daži piekrīt. Bet šogad es nekāpšu. Man jau citi vilcieni braucami.

Tie, kuriem šogad gribas kāpt citos vilcienos, varu pačukstēt, pie kā tur beigās nonāk. Tur nonāk pie tā, ka var jau zinātnē, protams, svaidīties ar krucifiksiem un Z. vārdu piesaukt, lai no nelabiem gariem, nepareizām domām un dezinformācijas atgaiņātos, bet zinātniskajā pasaulē tas it kā neturot nekādu svaru, un tur parasti ar to krucifiksu nemētājas. Tas esot vairāk tā kā no tās transcendentālās pasaules. Tur, protams, saprotama lieta. Bet pašā zinātnē īsti ne. Tā kā tā. Nu, īsumā.

Subscribe to Jāzeps Baško

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
janis.berzins@example.com
Parakstīties