Latvijā nedrīkst būt nevienas viena cilvēka partijas

Latvijā nedrīkst būt nevienas viena cilvēka partijas, proti, tādas partijas, kuras pastāvēšana ir atkarīga no viena cilvēka reputācijas un gaitām. Šādi veidojumi nav demokrātiskas partijas un tajos ir ētiskas dabas puve pašos pamatos.

Partijai var būt un ir vēlams viens vadītājs kā vadītājs un tiesnesis, var būt viena reklāmas seja, bet partijas pastāvēšana nevar nevienu brīdi būt atkarīga no viena cilvēka. Nevar būt tā, ka, noņemot no trases vienu cilvēku, partija zaudē savu virzienu, zaudē savu pastāvēšanas jēgu, zaudē paveikto. Mums programmēšanas nozarē tas skaitās milzīgs risks, ja uzņēmums pārstāj funkcionēt vai tā piedāvātais produkts kļūst neuzturams tikai no tā vien, ka viens konkrēts programmētājs pakļūst zem autobusa.

Bet politiskā partijā, kur no politiķiem sagaidām tiekšanos pēc visaugstākajiem ideāliem, viena cilvēka partija ir problemātiska ne tikai risku pārvaldīšanas dēļ. Ja partijā ir šāds "neaizstājams" biedrs, tas nozīmē, ka šī biedra rīcība un atbildība ne par ko nav vērtējama pēc būtības, bet gan tikai pēc tā, vai rīcības izvērtēšana ir visas partijas pastāvēšanas riska vērta. Tas nozīmē, ka cilvēks ir partijas iekšienē ārpus likuma, ārpus pārējo nosodījuma tvēriena. Bet cilvēks ir dzimis grēcīgs un visu dzīvi paliks grēcīgs. Vienīgais, kas viņu notur uz šaurās līnijas, ir apkārtējie, tādi paši grēcīgie cilvēki, kas apelēs pie visu iepriekš norunātiem augstākiem ideāliem. Tam iztrūkstot (jo apšaubīt neaizvietojamo uzliks uz spēles visas partijas pastāvēšanu), partijas morālā stāja sāks pūt no paša mugurkaula. Un nevis kāda ļauna nodoma vadīta, bet dabiski un cilvēciski — cilvēka grēcīgās dabas dēļ.

Tas ir visu demokrātijas aizstāvju pienākums pielūkot, lai Latvijā nebūtu ne Dzintara partijas, ne Bordāna partijas, ne Gobzema partijas, ne Šlesera partijas, ne Jaunupa partijas, ne Dombrovska partijas, ne Šmita partijas, ne kāda cita, arī ne šo rindu autora (kādā paralēlā pasaulē) partijas. Visu demokrātijas aizstāvju pienākums ir atteikties saukt partijas viena cilvēka vārdā, jo īpaši tās partijas, kuru nākšanu pie varas viņi negrib kādu iemeslu dēļ pieļaut. Tikai uzlūkojot un liekot šīm partijām būt tādām, kādas gribat tās redzēt vissliktākajā scenārijā, jūs palīdzēsiet katrai šai partijai iekšienē uzturēt taisnīgu un valstisku garu. Tāpat kā jūs, būdami atbildīgi sabiedrības locekļi, darāt visu iespējamo, lai jūsu draugu un nedraugu laulības turētos kopā, tā jums ir jādara viss, lai jūsu politiskie pretinieki arī savā iekšienē nepieļauj attīstīties nelietībām. Jo kādu dienu viņi nonāks pie varas un jums ir jācer, ka viņi būs pie īstas demokrātijas pieraduši, ne tā kā tie nelieši, kas ir pie varas šodien Latvijā. Tas, kā viņi uzvedas pie varas siles, tikai attēlo viņu ietrenēto uzvedību partiju iekšienēs.

Īstā demokrātijā, kad pie varas nonāks arī tie, par kuriem jūs nebalsojāt — viņiem taču būs jāaizstāv arī jūsu intereses. Bet kā gan viņi to darīs, ja jūs nebūsiet viņiem likuši trenēties demokrātiju?

Subscribe to Jāzeps Baško

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
janis.berzins@example.com
Parakstīties