Kas vainas partijām?

Šodien portālā Telos publicēts lielisks raksts "Partija kā sabiedriskās darbības forma", kura autors ir Raivis Zeltīts.

Partija kā sabiedriskās darbības forma
Diemžēl Latvijas politika vēl aizvien slimo ar austrumslāvu politiskajai kultūrai raksturīgo “polittehnoloģiju”, kur manipulatīva balsu savākšana ir viss, bet ideja – tikai retorisks līdzeklis. Sekošana sabiedriskajai domai, nevis tās veidošana ar līderību un savas ideoloģijas popularizēšanu ir daļa no šīs “polittehnoloģiskās” slimības.

Tajā autors identificē galvenos partiju disfunkcijas cēloņus:

  • Ideoloģijas trūkums
  • Nemācīšanās, nekomunicēšana
  • Nepareizas motivācijas cilvēki (karjeristi, shēmotāji, intriganti)
  • Vājš aktīvo un finansiāli neatkarīgo biedru loks
  • Iekšējās demokrātijas neesamība

Pievienotu vēl nemāku zaudēt (kas ir saistīta ar nemācīšanos). Kas nemāk zaudēt, tas demokrātijā nevar uzvarēt.

Ideoloģija (pat ja sākotnēji tiek deklarēta) ātri tiek pazaudēta (neskaitot Zeltīta uzskaitītos iemeslus) arī tāpēc, ka lielais vairums cilvēku savās sirdīs ir diezgan nelabojami racionālisti, progresīvisti un sociālisti. Cilvēki grib būt kopā ar konservatīvajiem, bet necieš stoicismu, necieš zaudējumu, necieš samierināties, necieš kompromisus, necieš saņemt sodu, necieš atbildēt par savām kļūdām. Viņi nesaprot, ka ir lietas, kuras nevar sasniegt, ja tās mēģina sasniegt pa tiešo, tas ir, kā mērķus un nevis kā negaidītas blaknes pavisam citam kam.

Arī starp konservatīvajiem, kas sevi it kā pieskaita jaunajam konservatīvās domas vilnim, ir ne mazums tādu, kas vienkārši grib savu transformāciju realizēt. Ja jūs saucat sevi par konservatīvo, jums nevar būt sabiedrības pārveidošanas vai sabiedrības atgriešanas iepriekšējā stāvoklī plāna. Ejiet vien pie saviem labējajiem progresīvajiem un mums būs auglīgāka sadarbība. Jūs esat vajadzīgi, vienkārši nesauciet sevi par konservatīvajiem.

Subscribe to Jāzeps Baško

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
janis.berzins@example.com
Parakstīties