Politiskā nācija kā laulība

Komentāros pie iepriekšējā ieraksta (feisbukā) par nācijas izcelsmi lasītāja Ilze Maskalāne uzdeva dažus domu rosinošus jautājumus, kas mani noveda pie analoģijas starp politiskas kopienas veidotu kopību (nāciju) un laulību.

Uzreiz atruna, ka laulība sākas ar apzinātu lēmumu būt kopībā, kamēr politiskā nācija ar to nesākas. Tomēr šī novirze ir nebūtiska analoģijas vērtīgajai pusei. Un šeit arī līdz galam nebūs atbildes uz visiem Ilzes jautājumiem, bet sākums būs.

Laulību par noturīgu un kvalitatīvi no citām atšķirīgu kopību veido divu cilvēku faktiska kopdzīve ar mērķi veidot ģimeni. Laulību neveido divu cilvēku fiziska vai dvēseliska radniecība, savstarpējas jūtas vai kaisle. Nosauktais var palīdzēt laulātajiem turēties kopā, bet tas, vai viņi ir laulībā, nav atkarīgs nedz no viņu jūtām, nedz ādas krāsas, dzimtās valodas, intelekta vai kādas citas viņiem individuāli piemītošas pazīmes. Jautājums ir — vai viņi dzīvo kopā un mēģina tikt pie bērniem, un kad tiek pie tiem — vai viņi kopā gādā par tiem; vai pēc bērnu aiziešanas dzīvē viņi paliek dzīvot kopā un gādā viens par otru. Ja šīs lietas nenotiek, tad tā nav laulība. Divi iemīlējušies vēstuļu vai randiņu draugi neveido laulību. Uz laiku, kamēr ir izdevīgi, kopā dzīvojoši cilvēki neveido laulību. Divi cilvēki, kas aizpilda anketu ar tūkstoš jautājumiem, kuros visos abiem sakrīt atbildes, arī neveido laulību.

Ikvienam ir skaidrs, ka divi pēc visiem rādītājiem pilnīgi dažādi, bet laulībā vairākus gadus nodzīvojuši cilvēki veido pavisam cita rakstura kopību salīdzinājumā ar diviem cilvēkiem, kuri nekad nav bijuši mijiedarbībā viens ar otru, bet kurus vieno tūkstoš identiskas, aptaujā noskaidrojamas pazīmes.

Kā jau teicu pašā sākumā, politiska kopiena nav laulība tajā ziņā, ka neviens no tās dalībniekiem nav ārēju liecinieku priekšā zvērējis uzticību visiem pārējiem kopienas locekļiem. Taču politiska kopiena ir laulība tādā ziņā, ka tā ir reālās rīcībās nepārtraukti apliecināta kopība, pretstatā abstrakti novērojamai konceptuālai kopībai, kāda ir, piemēram, etniskā vai lingvistiskā piederība vai līdzīgi politiskie uzskati.

Politiskā nācija ir kopība, kas rodas caur kopā dzīvošanu un dzīves kopīgu politisku organizāciju.

Subscribe to Jāzeps Baško

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
janis.berzins@example.com
Parakstīties