Šoruden mums priekšā ir rūgta mācībstunda

Šoruden mums priekšā ir rūgta mācībstunda, jo protesta elektorāta līderu nespējas demokrātiski apvienoties dēļ mums būs kaudze ar sīkiem sarakstiem, kas visi dabūs savu aktīvāko atbalstītāju balsis. Taču katrs saraksts atsevišķi, ļoti iespējams, neiegūs 5% balsu, kas nepieciešamas tikšanai Saeimā. Tie, kuriem izdosies savākt 2%, varēs ar valsts finansiālu atbalstu nākamos četrus gadus apgūt politikas pamatus, bet vēlētāju balsis būs faktiski aizgājušas par labu Saeimā iekļuvušajiem.

Protesta elektorātam kā kopumam svarīgāk par absolūtajiem sīko sarakstu skaitļiem ir tas, kādu proporciju balsu no Saeimā iekļuvušajiem saņems valdošā koalīcija. Jo lielāku proporciju, jo lielāks zaudējums no balsīm, kas atdotas par neiekļuvušajiem sarakstiem. Vai 1. oktobrī rītā daudzi no mums nejautās sev — labi, mana pirmā prioritāte ir saraksts X, bet pēc reitingiem, pat ja tos uztver ar lielām aizdomām, izskatās, ka mans saraksts X Saeimā neiekļūs. Ko man darīt? Man ir jābalso par tādu sarakstu, kas pārstāvēs manas vērtības "lielos vilcienos", bet kas iekļūs pilnīgi noteikti.

Kā Jums šķiet — cik procentu balsu šoruden aizies "nebūtībā"? Man bail, ka ļoti daudz — vairāk nekā 13%. Ilgtermiņā es aģitēju par pāreju uz jauktu vēlēšanu sistēmu. Ja mēs pazaudēsim padsmit procentus, tad zudumi ar jauktu vēlēšanu sistēmu var nešķist nemaz tik lieli.

Vēsturiskie skaitļi:

  1. Saeimas vēlēšanas 2018.g. — 12%
  2. Saeimas vēlēšanas 2014.g. — 5%
  3. Saeimas vēlēšanas 2011.g. — 5%
  4. Saeimas vēlēšanas 2010.g. — 6%
  5. Saeimas vēlēšanas 2006.g. — 11%
  6. Saeimas vēlēšanas 2002.g. — 16%
  7. Saeimas vēlēšanas 1998.g. — 11%
  8. Saeimas vēlēšanas 1995.g. — 13%
  9. Saeimas vēlēšanas 1993.g. — 11%

Subscribe to Jāzeps Baško

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
janis.berzins@example.com
Parakstīties