Čingkaišeks lēnām pazūd

Čingkaišeka memoriāls

Kopš 2000. gadā Taivānā pie varas nāca Democratic Progressive Party (DPP), nomainot kopš 1947. gada valdījušo nacionālistu partiju (KTM, Guomindāns), pirmā salas diktatora Čingkaišeka (miris 1975. gadā) ģīmetnes un krūšutēli Taivānā sastopami arvien retāk. Izrādās, ka savā pirmajā Taipejas apmeklējumā nebiju vis uz Čingkaišeka memoriālu, bet uz Taivānas demokrātijas memoriālu, kas kopš šī gada maija ir iespaidīgā kompleksa jaunais nosaukums. KMT valdīšanas laikā Čingkaišeks rotāja visu, ko var rotāt valsts diktatora seja. Bet taivānieši (iezemieši) joprojām nav aizmirsuši 1947. gada 28. februāri, kad KMT karavīri (ķīnieši) vietējo iedzīvotāju sacelšanās laikā nošāva 10 - 30 tūkstošus cilvēku, tāpēc viņu jūtas pret Čingkaišeku ir visai dalītas. Runāt par 28. februāra jeb 228 incidentu, kā to šeit sauc, bija aizliegts līdz 1995. gadam, kad par to beidzot sāka runāt pēdējais KMT prezidents Lī (par kuru jau rakstīju).

Eiroparlamenta deputāts Aldis Kušķis, ar kuru nesen tikos Taipejā, stāstīja, ka, viesojoties šeit pirms diviem gadiem, Čingkaišeka vārds figurēja visapkārt, bet šajā reizē to vairs nevarēja just. Pārvērtības skārušas arī manu skolu. Universitātes nosaukums (Chung Cheng) ir Čingkaišeka vārds citā romanizācijas variantā. Par laimi šis vārds ķīniešu valodā apzīmē ne tikai personu, bet arī laikam veiksmi, skaistumu vai kaut ko tādu, un tagad, kad skaidro skolas nosaukumu, tad viņi par Čingkaišeku nerunā. Ģenerāļa seju var redzēt divās vietās: bibliotēkas astotajā stāvā ir bronzas krūšutēls un stadionā ir ģīmetne virs VIP ložas. Jaunu nosaukumu šī gada sākumā ieguva lielākā lidosta netālu no Taipejas, kas no Chiang Kai-Shek Airport tika pārsaukta par Taoyuan International Airport.

Šajās dienās Taipejā no minētā memoriāla vārtiem tika noņemts uzraksts, kas liecināja, ka tas ir Čingkaišeka memoriāls. Vakar šo notikumu komentēja Taivānas prezidents Čen Šubjens (DPP), nosaucot Čingkaišeka par diktatoru, kas nav godājams. KMT vaino DPP, ka tas viss ir tikai tuvo vēlēšanu dēļ. Cik nu lasu šejienes avīzes, tad vēlēšanu tuvums ir gandrīz katras DPP un prezidenta lēmuma kritikas sastāvdaļa. Otrā modes lieta ir pārmest prezidentam mēģinājumus novērst uzmanību no viņam izvirzītajām apsūdzībām korupcijā. Kritika par lēmumu būtību parasti izpaliek.

Papildinājums: Tikko biju skriet un atklāju, ka šajā rakstā minētā Čingkaišeka ģīmetne, kas bija stadionā, arī ir novākta! Laiki mainās ātrāk, nekā es izpildu mājasdarbus.

Subscribe to Jāzeps Baško

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
janis.berzins@example.com
Parakstīties